بیت و بایت

به نام خدا

شاید شما هم مثل اکثر افراد تفاوت بین bit و Byte رو ندونید و اینا رو یکی قلمداد کنید. برای مثال مثلا وقتی می خواهید که یه بسته اینترنتی از شرکت ارایه دهنده اینترنتتون (ISP) بخرین، می بینیند که نوشته فلان گیگ حجم با سرعت 4 مگابیت، وقتی هم که شما اینو میخرید انتظار دارید گه با سرعت 4 مگابایت (برثانیه) دانلود کنید، ولی می بینید که سرعتتون 500 کیلوبایت (بر ثانیه) هست ?. اینجاست که تفاوت بین بیت و بایت مشخص میشه ?


بدون مقدمه بریم سر اصل مطلب.

1 Byte = 8 bit

 و این یعنی هر بایت برابر 8 بیت، هر کیلوبایت برابر 8 کیلوبیت، هر مگابایت برابر 8 مگابیت، هر گیگابایت برابر 8 گیگابیت و الی آخر..

بیت برای نشون دادن سرعت و بایت برای نشون دادن حجم استفاده میشه. (البته توجه کنید که نرم افزار های دانلودی مثل IDM از بایت برای نشون دادن سرعت استفاده میکنن)

خوب پس الان میتونیم بفهمیم که چرا اینترنت 4 مگابیت (بر ثانیه) شد 500 کیلوبایت (بر ثانیه). از اونجایی که 4 مگابیت برابر 4096 کیلوبیته (1024×4) برای تبدیل بیت به بایت باید اونو تقسیم بر 8 بکنیم:

(که اونم تقریبا میشه 500) 512 = 8 ÷ 4096

 البته بعضی از شرکتا سرعت بالاتری از سرعتی که تو مشخصات بسته ذکر شده میدن ?

تشخیص بیت و بایت از یکدیگر:

1. از اسمش!: خوب علومه دیگه بیت، بیته و بایت هم بایته ?

2. از علامتش: علامت بیت، b کوچک هست و علامت بایت هم B بزرگ. برای مثال Mb یعنی مگابیت و MB یعنی مگابایت (البته دیده شده که بعضی از شرکت های ارایه دهنده اینترنت این موضوع رو رعایت نمیکنن و از B برای بیت استفاده میکنن!)


خوب امیدوارم که از این مطلب هم خوشتون اومده باشه

پیشاپیش عیدتون هم مبارک 🙂

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *